środa, 27 lipca 2016

Recenzja: Aphex Twin - Cheetah EP [2016] (MaSSS - Making a Short Story Shorter #9)

W 'MaSSS (Making a Short Story Shorter)' trochę miejsca zajmą EPki / single, które swoją zawartością nie pozostawiają wiele do dodania, jednak prezentują wystarczająco dużo dobrego / złego, by zasługiwały na kilka liter, zakończonych 5-stopniową skalą ocen. W dzisiejszym wydaniu:  

APHEX TWIN - CHEETAH EP 


Richard D. James aka Aphex Twin aka CiężkoZapamiętaćWszystkieMojePseudonimy narodziny Cheetah celebruje w nowej masce, ale w starej parze kaloszy, bo - 'gdzieś to już słyszałem'. Okiełznanie dźwięków AFXa dociera tym razem aż do debiutanckiego Selected Ambient Works 85-92, eksperymenty ubierając w przytulny sweter miękkiego techno, masujący kark podejrzanie przyjaznym syntezatorem (tylko ja w 'CheetahT2 [Ld Spectrum]' widzę uśmiechniętego trzmiela, wyciskającego siódme poty na swych zbyt małych skrzydełkach?). Odpychając się od kakofonii, chociażby, Richard D. James Album, Cheetah nie jest tak rozlane i wielowątkowe, lecz nadane mu tempo przenosi rdzenne techno i electro z Detroit, wprost na taśmy produkcyjne brytyjskiej fabryki. Przepuszczone przez obraz z VHS, z brzegami ekranu sypiącymi się na zielonożółtoniebieskoczerwono, 'CheetahT7B' dwoi się i troi, by wypaść dobrze jako hipotetyczna przygrywka pod materiał typu 'jak to jest zrobione'; natomiast każdy, kto lubi beztrosko tańczyć jak dziwak, dostanie pod swe kroki 'Cirklon3 (Колхозная Mix)', 'Cirklon1' i bonusowe '2X202-ST5', w którym wielbiciele teorii spiskowych totalnie nie usłyszą 'Helix' autorstwa Justice.

Aphex Twin
Epkę Cheetah witam z poziomu ukłonu z kolan, do którego sprowadził mnie omamojakidobry Aphex Twinowy powrót po latach w postaci zeszłorocznego, wyróżnionego statuetką Grammy, Syro (mini-album Computer Controlled Acoustic Instruments Pt2 też nie był najgorszy). To zabawne, jak może ucieszyć przyznanie bezwartościowej w moich oczach nagrody komuś, kto w tych samych oczach jest legendarnym tatą przynajmniej ćwierci tego, co dziś muzycznie elektroniczne. Richard wyszedł do ludzi, Kanye West kradn... pożycza od niego sample, a fani popu też czasem z lekka dygają nóżką. Trochę szkoda, bo do tej pory widok fana Taylor Swift, uderzonego w twarz ścianą hałasu za każdym kolejnym razem bawił mnie tak samo mocno.


Ocena 4/5
  1. CheetahT2 (Ld Spectrum)
  2. CheetahT7b
  3. Cheeta1b ms800
  4. Cheeta2 ms800
  5. Cirklon3 (Колхозная Mix)
  6. Cirklon1
  7. 2X202-ST5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz